Güvenli İnternet İçin Yandex DNS

Umut ASLAN
Updated on

Günümüzde hemen hemen her yaş grubu çocuğun elinden düşürmediği ve maalesef ki saatlerini geçirdiği, ebeveynlerinin veya onlara ait telefon, tablet hatta bilgisayarı var. Her geçen gün de daha sık internette zaman geçiren çocuklarınızı yeteri kadar zararlı, uygunsuz sitelerden koruyabiliyor musunuz? Zararlı sitelerle (kumar, bahis, yetişkinler için cinsel içerikli vb.) ister meraklı hallerinden olsun isterse internetin yanlış yönlendirmeleri, reklamları ile olsun çocuklar tanışabiliyorlar. Sitelerin uygunsuz yaşta keşfedilmesi gelişme çağındaki çocukların gelişimini, psikolojisini etkilerden birçok da yanlış bilgi ile henüz işlenmemiş beyinlerini doldurmalarına neden oluyor. Tabii ki sunacağımız çözüm sadece çocuklar için değil bilmeden, yanlışlıkla bu çeşit sitelere girenler içinde çok güzel bir çözüm sunuyor.

Yandex’in kullanıcılara sunduğu güvenli aile profili DNS adreslerini kullanarak çocuklarınızın arama motorlarında arama yapsa bile yetişkinlere özel içeriklere ve uygunsuz sitelere girişlerini engelleyebilirsiniz ve arama motorlarında bu tarz içerikteki siteleri tamamen gizleyerek hiç görmemelerini sağlayabilirsiniz. Sadece kolay bir ayarlama ile çocuklarınızın internette gezinme saatlerinde bu tarz reklam, site yönlendirmelerine maruz kalmamasını sağlayabilir ve biraz olsun onları internetin kötü yüzünden uzak tutabilirsiniz.

Dns Ayarlarını Nasıl Değiştirirsiniz?

  • Denetim masasına giriş sağladıktan sonra Ağ ve İnternet Ayarları bölümüne giriş sağlayın.
  • Ağ ve Paylaşım Merkezi ‘nde bulunan ağ durumunu ve görevlerini görüntüle bölümüne giriş sağlayın.
  • Açılan sayfada sağdaki internet yazan kısımda bağlı olduğunuz internet ağını göreceksiniz ona bir defa tıkladığınızda ağ ayarları bölümü küçük bir pencerede açılacak. Özellikler sekmesine tıklayın.
  • Açılan Wi-Fi özellikleri penceresinden İnternet Protokolü Sürüm 4 yazan alana tıklıyorsunuz. Açılan sayfada Aşağıdaki DNS adreslerini kullanın yazan kısmını işaretlereysek Yandex  Aile DNS’ye ait olan ;

 

77.88.8.7 ve  77.88.8.3 değerlerini sırası ile girerek onay veriyorsunuz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz. Ayarlarınız tamamlanmış oluyor. Aynı şekilde bu DNS ayarını telefon ve tabletlerde de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *