Google Arama Motoru Tamamen Değişiyor

Umut ASLAN
Updated on

Google Arama Motoru Tamamen Değişiyor

Dünyanın ilk ve en büyük arama motoru olan Google, yepyeni bir tasarıma geçmeye hazırlanıyor. Söz konusu tasarımın oldukça radikal olacağı ve mevcut tasarımdan da tamamen farklı olacağı konuşuluyor. Şu anda sahip olduğundan çok daha güçlü bir yapıya sahip olacak olan Google arama motoru MUM olarak bilinen Multitask Unified Model teknolojisini kullanacak. 

MUM teknolojisi sayesinde kullanıcılar farklı arama tekniklerini tek bir sorguda birleştirebilecek. Yani hem metin, hem grafik, hem de ses ile birleşik sorgular yapılabilecek. Google yapay zekası sayesinde yapılan tüm birleşik sorgular daha doğru bir şekilde algılanarak en doğru sonuçlara ulaşılacak. Söz konusu birleşik sorgu hakkında daha detaylı bilgi henüz elimize ulaşmamış olsa da, yeni geliştirilecek olan bu sistemin tüm kullanıcılar için daha verimli olacağı ortada.

Karmaşık Arama Sorguları

Google’da konuyla alakalı görüş bildiren yetkililere göre, yeni arama motorunun çalışma sistemine yönelik bazı çözülmesi gereken sorunlar mevcut. Aynı zamanda sistemin tam olarak nasıl çalışacağına dair bazı planlamalar hala yapılıyor. Fakat henüz konu hakkında detaylı bilgi ya da yeni arama motorunun nasıl görüneceğine dair görseller paylaşılmıyor. 

MUM teknolojisi sayesinde Google, dünyanın en iyisi olmasının yanında, aynı zamanda dünyanın en benzersiz arama motorlarından biri haline gelecek. MUM teknolojisi sayesinde arama sırasında meydana gelebilecek en karmaşık sorunlar bile ortadan kaldırılacak. 

Google firmasının sözcülüğünü yapan Pandu Nayak, yeni arama motoru ile ilgili olarak bir takım açıklamalar yaptı. Pandu Nayak’ın yapmış olduğu açıklamaya göre MUM, farklı arama bilgilerini bir araya getirmek ve bunları anlayabilmek için tasarlandı. Örneğin siz sitem üzerine bir spor ayakkabı yükleyebilir, ardından bu spor ayakkabıların yürüyüş için uygun olup olmadığını yazılı ya da sesli olarak sorabilirsiniz. Söz konusu sorunuz karşısında Google bunu doğru şekilde anlayacak ve size doğru sonuçları getirecektir.

Yeni arama motoru hakkında paylaşılan bu bilgiler pek çok kullanıcıda heyecan yaratmış durumda. Fakat proje ile ilgili yeni detayların ne zaman paylaşılacağı ya da projenin ne zaman hayata geçeceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Gelecekte neler olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz. 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *